Murem za atomem

Sprawa budowy elektrowni jądrowej w Koninie nadal jest przedmiotem dyskusji. W lipcu projekt poparły władze Konina – prezydent i Rada Miasta. W apelu skierowanym do premiera i rządu podkreślili, że „budowa elektrowni jądrowej stanowić będzie impuls rozwojowy dla gospodarki całego regionu, który aktualnie przechodzi niełatwy proces transformacji, wymagający zaangażowania różnych podmiotów działających zarówno w obszarze społecznym, jak też gospodarczym.”

Ostatnio w kwestii atomowej przyszłości Konina głos zabrał samorząd powiatu. „Zdajemy sobie doskonale sprawę, że zasoby naturalne, które stanowiły ważną część zaopatrzenia w energię dla Polski i źródło utrzymania dla całych rodzin, które zdecydowały się zamieszkać w powiecie konińskim są wyczerpywalne i nieodnawialne. Poszukiwania kierunków rozwoju dla Wielkopolski Wschodniej nie są łatwe, ale podejmujemy je świadomie, zdeterminowani, otwarci na nowe. (…) Doskonale rozumiemy, że transformacja energetyczna jest jedyną drogą do czystej przyszłości dla nas i następnych pokoleń. Wiemy również, że potrzebujemy energetyki, która będzie oszczędzała zasoby naturalne, ale także minimalizowała negatywne oddziaływanie na środowisko. (…) Inicjatywa podjęta przez ZE PAK, PGE oraz KHNP była strategicznym elementem kształtujących się planów dotyczących funkcjonowania tego regionu po zamknięciu pracy kopalni. Wiemy, że trudno będzie zrealizować transformację energetyczną bez użycia atomu. Warto również podkreślić, że bezpieczna dla środowiska energia atomowa, która byłaby produkowana na naszym terenie, spotkała się z dużą akceptacją społeczną” – czytamy w stanowisku Zarządu Powiatu Konińskiego.

W podobnym duchu wypowiedzieli się członkowie Rady Stowarzyszenia Aglomeracja Konińska. W piśmie adresowanym do premiera stwierdzili, że „realizacja planu budowy elektrowni jądrowej w naszym regionie może stać się kluczowym impulsem rozwojowym, gdyż elektrownia jądrowa oraz firmy z nią współpracujące stworzą stabilne miejsca pracy, co przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców miasta i regionu. Należy zaznaczyć, że region koniński posiada znaczący potencjał ludzki i techniczny. Dysponujemy wykwalifikowaną i doświadczoną kadrą z branży energetycznej oraz rozwiniętą infrastrukturą energetyczną, dzięki czemu nasz region jest idealnym miejscem do lokalizacji nowoczesnej elektrowni jądrowej w Polsce.”

Dodaj komentarz